test 1        test 2

Στις σελίδες 26-27 του σχολικού βιβλίου γίνεται μια ιστορική αναδρομή στην τεχνολογία επικοινωνιών από τους αρχαίους χρόνους μέχρι την σύγχρονη εποχή.  Αναφέρονται επιγραμματικά οι κυριότερες εφευρέσεις ή επινοήσεις στους τομείς της Τεχνολογίας επικοινωνιών δεδομένων, γραφικής παραγωγής, οπτικής, τεχνικής παραγωγής και ήχου-εικόνας.  Για μια από 49 επινοήσεις να βρείτε πληροφορίες από το διαδίκτυο, από εγκυκλοπαίδειες ή από την σχολική βιβλιοθήκη και μαζί με εικόνες να τις συνθέσετε σε μια εργασία ή παρουσίαση που θα κάνετε σε ηλεκτρονική μορφή.

Οδηγίες – Μορφοποίηση

-         περιβάλλον εργασίας:  Microsoft Word (XP), OpenOffice, Powerpoint

-         αριθμός σελίδων:  μέχρι 5 (6 με το εξώφυλο)

-         μέγεθος γραμματοσειράς:  12 ή 14, με διάστιχο 1,5 γραμμής στο Word, για το Powerpoint 28-32 οι επικεφαλίδες, 18-24 το κείμενο.

-         αριθμός εικόνων: 2-4

Προσοχή:  να μην κάνετε αντιγραφή – επικόλληση από το διαδίκτυο, πρώτα να διαβάσετε τις πηγές σας και μετά να τις συνθέσετε σε μια εργασία.

Οι εργασίες σε ηλεκτρονική μορφή θα πρέπει να αποσταλούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση mariosarapostathis@hotmail.com ή να παραδοθούν εκτυπωμένες μέχρι την Παρασκευή 19/04//2013 Μετά την καταληκτική ημερομηνία εργασίες ΔΕΝ θα γίνουν δεκτές.  Κάντε κλικ εδώ για υπόδειγμα εργασίας.

Βίντεο:  Δορυφορικές επικοινωνίες - ESA Ευρωπαϊκή Εταιρεία Διαστήματος

επιστροφή στην αρχική σελίδα