Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος, Σκοπίων και Μακεδονίας κυρός Δοσίθεος. (1906-1981).
(Εκκλησία της Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Στοϊκόφσκη γεννήθηκε στο Σμεντέρεβο της Σερβίας (ή στο Μαύροβο του Νομού Γκόστιβαρ της ΓΔΜ) στις 12 Ιουλίου 1906. Το 1924 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή της Παναγίας στο Κίτσεβο. Μέχρι το 1932 διέμενε στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου του Αγίου Όρους. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Φεβρουαρίου 1934 από τον Επίσκοπο Αχρίδος και Μοναστηρίου Νικόλαο και Πρεσβύτερος την Κυριακή των Βαΐων του ίδιου έτους. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1942. Το 1948 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Ιουλίου 1951 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τοπλικίου, Βοηθός του Πατριάρχη Σερβίας. Στις 4 Οκτωβρίου 1958 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος και Σκοπίων και Μητροπολίτης "Μακεδονίας". Στις 19 Ιουλίου 1967 ανακήρυξε την "Εκκλησία της Μακεδονίας" αυτοκέφαλη και αποσχίστηκε από το Πατριαρχείο Σερβίας. Εκοιμήθη στα Σκόπια στις 20 Μαΐου 1981.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 15 Μαΐου 2022.