Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τρίκκης και Σταγών κυρός Δωρόθεος. (1905-1959).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Νάσκαρης γεννήθηκε στο Θεσπρωτικό Πρεβέζης το 1905. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1929 από τον Μητροπολίτη Κορινθίας Δαμασκηνό και Πρεσβύτερος το 1933 από τον Επίσκοπο Μιλήτου Αιμιλιανό. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1936. Υπηρέτησε ως Γραφέας και Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος (1936-1943). Στις 17 Απριλίου 1943 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου. Στις 28 Μαρτίου 1952 εξελέγη Μητροπολίτης Τρίκκης και Σταγών. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 24 Ιανουαρίου 1959.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.