Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ, ΦΙΛΙΑΤΩΝ ΚΑΙ ΓΗΡΟΜΕΡΙΟΥ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

Διονύσιος 27 Μαΐου 1849-14 Ιουνίου 1869 Από Ευδοξιάδος Σχολάζων περ. 1814-1904
Άνθιμος Τσάτσος 13 Ιουλίου 1869-11 Οκτωβρίου 1877 Από Πρεσβύτερος Εις Αίνου 1832-1913
Γρηγόριος Δρακόπουλος 29 Οκτωβρίου 1877-22 Ιανουαρίου 1885 Από Πρεσβύτερος Εις Αγχιάλου ;-1890
Ιωάννης Χατζηαποστόλου 30 Ιανουαρίου 1885-12 Αυγούστου 1893 Από Πρεσβύτερος Εις Δισκάτης 1850-1915
Λεόντιος Ελευθεριάδης 12 Αυγούστου 1893-13 Φεβρουαρίου 1896 Από Κίτρους Εις Φιλαδελφείας ;-1918
Κωνσταντίνος Μικρούλης 18 Φεβρουαρίου 1896-27 Σεπτεμβρίου 1897 Από Πρεσβύτερος Εις Γάνου 1857-1939
Βασίλειος Παπαχρήστου 27 Σεπτεμβρίου 1897-12 Φεβρουαρίου 1900 Από Λιτίτσης Εις Βελεγράδων 1858-1936
Καλλίνικος Παλαιοκρασάς 12 Φεβρουαρίου 1900-30 Σεπτεμβρίου 1906 Από Κώου Κοίμηση 1844-1906
Ιερόθεος Ανθουλίδης 8 Οκτωβρίου 1906-30 Μαΐου 1909 Από Πρεσβύτερος Εις Σισανίου 1877-1920
Νεόφυτος Κοτζαμανίδης 30 Μαΐου 1909-9 Οκτωβρίου 1924 Από Βάρνης Εις Σουφλίου 1862-1931
Ιωακείμ Μαρτινιανός 9 Οκτωβρίου 1924-3 Σεπτεμβρίου 1925 Από Βελεγράδων Εις Νέας Πελαγωνείας 1875-1953
Αθηναγόρας Ελευθερίου 20 Σεπτεμβρίου 1925-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Πρεσβύτερος Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1869-1944
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Αθηναγόρας Ελευθερίου 4 Σεπτεμβρίου 1928-6 Σεπτεμβρίου 1932 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Σχολάζων 1869-1944
Γεώργιος Μισαηλίδης 6 Σεπτεμβρίου 1932-24 Φεβρουαρίου 1942 Από Θάσου Εις Δράμας 1882-1958
Κύριλλος Καρμπαλιώτης 1 Μαρτίου 1942-15 Απριλίου 1943 Από Πρεσβύτερος Εις Ζιχνών 1904-1968
Δωρόθεος Νάσκαρης 17 Απριλίου 1943-28 Μαρτίου 1952 Από Πρεσβύτερος Εις Τρίκκης 1905-1959
Δωρόθεος Βασιλάς 5 Οκτωβρίου 1952-10 Δεκεμβρίου 1957 Από Πρεσβύτερος Εις Θηβών 1895-1968
Τίτος Ματθαιάκης 15 Δεκεμβρίου 1957-12 Δεκεμβρίου 1968 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1912-1991
Παύλος Καρβέλης 18 Δεκεμβρίου 1968-13 Ιουλίου 1974 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1922-1993
Τίτος Παπανάκος 17 Ιουλίου 1974-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1931
         

Αναθεώρηση: Κυριακή, 28 Αυγούστου 2022.