Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθονικείας κυρός Ιωνάς. (1915-1959).
(Εκκλησία της Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ιβάν Πετκώφ Προντανώφ γεννήθηκε στη Φιλιππούπολη στις 29 Μαρτίου 1915. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Σόφιας το 1939. Στις 5 Οκτωβρίου 1935 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1935 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1940. Υπηρέτησε στη Μητρόπολη Φιλιππουπόλεως. Το 1947 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου. Το 1949 διορίστηκε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 30 Δεκεμβρίου 1951 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Αγαθονικείας. Στις 15 Ιουλίου 1955 τοποθετήθηκε και πάλι Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου, θέση στην οποία παρέμεινε μέχρι την κοίμησή του. Εκοιμήθη στης Σόφια στις 12 Δεκεμβρίου 1959. Ενταφιάστηκε στην Ιερά Μονή Μπατσκόβου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 14 Ιουνίου 2022.