ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΓΑΘΟΝΙΚΕΙΑΣ
(Επισκοπή Τιτουλαρίων και Βοηθών Επισκόπων).

    Βλέπε επίσης Επισκοπή Αγαθονικείας στη δικαιοδοσία του Οικουμενικού Πατριαρχείου.

    Αγαθονίκεια: Μνημονεύεται και ως Αγαθονίκη. Παλαιά Βυζαντινή κώμη στη Θράκη, της οποίας δεν είναι γνωστή η ακριβής τοποθεσία. Είναι αρκετά πιθανό ότι βρίσκονταν στους πρόποδες της Ροδόπης και οπωσδήποτε στην περιοχή της Φιλιππουπόλεως. Από κάποιους τοποθετείται κοντά στο σημερινό χωριό Οριάχωβο (Oryahovo) της Επαρχίας Λιουμπιμέτς (Lyubimets) του Νομού Χασκόβου (Haskovo).
    Από τον 9ο αιώνα αναφέρεται ως η πρώτη μεταξύ των δέκα Επισκοπών της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Δεν μας είναι γνωστά ονόματα επαρχιούχων Επισκόπων Αγαθονικείας (πλην ενός Βασιλείου κατά το β΄ ήμισυ του 11ου αιώνα) παρά μόνο τιτουλαρίων.

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Ιωνάς Προντάνωφ 30 Δεκεμβρίου 1951-12 Δεκεμβρίου 1959 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1915-1959
         
         
         
         

1) Ναούμ Σωτλέφ: 28 Νοεμβρίου 1982-31 Μαρτίου 2005. Από Πρεσβύτερος. Κοίμηση.

2) Βόρις Ντομπρέφ: 22 Μαρτίου 2008-σήμερα. Από Πρεσβύτερος.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.