Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Μοζάισκ κυρός Μακάριος. (1888-1960).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Κωνσταντίνοβιτς Ντάιεφ γεννήθηκε στις 21 Ιουνίου 1888 στην Επαρχία Μόσχας. Το 1912 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας. Στις 12 Μαΐου 1944 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Δημητρώβου Ιλάριο. Στις 14 Μαΐου 1944 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μοζάισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Σέργιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Αλέξιο, Κρουτίτσης Νικόλαο και τον Επίσκοπο Δημητρώβου Ιλάριο. Στις 20 Ιουνίου 1946 τοποθετήθηκε Πρόεδρος της Επιτροπής Οικονομικών Ζητημάτων του Πατριαρχείου Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1951 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 22 Μαρτίου 1953 τιμήθηκε από τον Πατριάρχη Αντιοχείας Αλέξανδρο τον Γ΄ με τον Σταυρό των Αγίων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου. Εκοιμήθη στις 13 Ιανουαρίου 1960.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 04 Ιουνίου 2019.