Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεσσηνίας κυρός Χρυσόστομος. (1906-1961).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Δασκαλάκης γεννήθηκε στην Αθήνα στις 31 Αυγούστου 1906. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιουνίου 1930 από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος  το 1933. Το 1934 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Πεντέλης και το 1941 Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 28 Φεβρουαρίου 1942 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Γυθείου και Οιτύλου. Στις 13 Οκτωβρίου 1945 εξελέγη Μητροπολίτης Μεσσηνίας. Εκοιμήθη στην Κορώνη Μεσσηνίας στις 16 Απριλίου 1961. Η εξόδιος ακολουθία εψάλη στην Καλαμάτα στις 18 Απριλίου 1961 προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Αθηνών Θεοκλήτου.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.