Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Κοστρομά και Γκάλιτς κυρός Αρσένιος. (1879-1962).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Βασίλιεβιτς Κρυλώφ γεννήθηκε στις 24 Μαρτίου 1879 στο χωριό Πετρόβσκογε της Βερεγίας (Μόσχα). Το 1914 αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Μόσχας. Από το 1925 μέχρι το 1944 εργάστηκε σε διάφορες υπηρεσίες του δημοσίου. Στις 16 Ιανουαρίου 1944 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 18 Ιανουαρίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Στις 18 Αυγούστου 1945 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Καλλίνιν και Βελίκε Λούκι. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Άλμα Άτα και Καζαχστάν Νικόλαο και Τούλας και Μπελιώβου Βιτάλιο. Στις 17 Μαρτίου 1950 εξελέγη Επίσκοπος Ουφάς και Μπασκιρίας. Από τις 31 Ιουλίου 1952 άρχισε να τιτλοφορείται Ουφάς και Στερλιταμακίου. Στις 17 Νοεμβρίου 1953 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν. Στις 29 Ιουλίου 1954 παραιτήθηκε. Στις 11 Νοεμβρίου 1954 εξελέγη Επίσκοπος Κοστρομά και Γκάλιτς. Στις 17 Σεπτεμβρίου 1956 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στη Μόσχα στις 26 Μαΐου 1962.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 26 Ιουνίου 2019.