Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ κυρός Ιωάσαφ. (1877-1962).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Εφραίμοβιτς Ζουρμάνωφ γεννήθηκε στις 10 Απριλίου 1877 στην Πετρούπολη. Το 1915 εκάρη μοναχός και στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος και Πρεσβύτερος. Το 1922 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Για ένα μικρό διάστημα είχε προσχωρήσει στο σχίσμα της "ζώσας Εκκλησίας" (1922-1923). Υπηρέτησε ως Αρχιερατικός Επίτροπος Λένινγκραδ. Στις 13 Αυγούστου 1944 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ταυρίδος και Συμφεροπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο τοποτηρητής του Πατριαρχικού Θρόνου Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης Νικόλαο και τον Αρχιεπίσκοπο Τούλας και Μπελιώβου Βιτάλιο. Στις 9 Απριλίου 1946 εξελέγη Επίσκοπος Ταμπώβου και Μιτσούρινσκ. Στις 4 Φεβρουαρίου 1955 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 8 Αυγούστου 1961 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στις 18 Μαρτίου 1962.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 28 Ιουνίου 2019.