Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σάμου και Ικαρίας κυρός Ειρηναίος. (1878-1963).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Παπαδόπουλος ή Παπαμιχαήλ γεννήθηκε το 1878 στο Κατιρλί της Νικομηδείας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1905, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Περί του ενωτικού του Ζήνωνος". Διάκονος χειροτονήθηκε το 1903 από τον Μητροπολίτη Σταυρουπόλεως Απόστολο. Ως Διάκονος υπηρέτησε στην Πατριαρχική αυλή στις θέσεις του Δευτερεύοντος των Πατριαρχικών Διακόνων και του Μεγάλου Αρχιδιακόνου. Στις 5 Μαρτίου 1913 εξελέγη πρώτος Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Δαρδανελίων και Λαμψάκου. Αφού χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στη συνέχεια χειροτονήθηκε Επίσκοπος στις 10 Μαρτίου 1913 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Προύσης Δωρόθεος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τραπεζούντος Κωνσταντίνο, Διδυμοτείχου Φιλάρετο, Βιζύης Άνθιμο, Χαλδίας Λαυρέντιο και Κρήνης Θεόκλητο. Στις 10 Φεβρουαρίου 1922 εξελέγη Μητροπολίτης Ελασσώνος. Στις 12 Ιουνίου 1924 παραιτήθηκε από τη θέση του Μητροπολίτου Ελασσώνος και εσχόλαζε. Στις 16 Οκτωβρίου 1924 εξελέγη για δεύτερη φορά Μητροπολίτης Δαρδανελίων και Λαμψάκου. Στις 10 Απριλίου 1926 εξελέγη Μητροπολίτης Σάμου. Το 1931 προσαρτήθηκε στη Μητρόπολη Σάμου και η Ικαρία. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 29 Ιουνίου 1963. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στο Μητροπολιτικό Ναό Αθηνών στις 30 Ιουνίου 1963 προεξάρχοντος του Κωνσταντινουπόλεως Αθηναγόρου, ο οποίος τότε βρίσκονταν στην Ελλάδα.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020.