Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας κυρός Πιτιρίμ. (1887-1963).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Πέτροβιτς Σφυρίδωφ γεννήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 1887 στο χωριό Παχότνη Ουγκόλ της Επαρχίας Μποντάρι του Νομού Ταμπώβου. Από το 1907 μέχρι το 1911 εργάστηκε ως δάσκαλος. Το 1911 χειροτονήθηκε Διάκονος και υπηρέτησε στην Επισκοπή Σαρατώβου. Το 1915 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Κατά τον δεύτερο Παγκόσμιο πόλεμο υπηρέτησε ως ιερέας στην Επισκοπή Κουϊμπισέβου. Το 1941 εκάρη μοναχός. Στις 25 Δεκεμβρίου 1941 χειροτονήθηκε στο Κουΐμπισεφ Επίσκοπος Κουϊμπισέβου και Συζράν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Σαρατώβου Ανδρέα και Γκόρκι Σέργιο. Στις 10 Ιανουαρίου 1942 μετατέθηκε στην Επισκοπή Καλούγας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βορονέζ από τον Μάρτιο το 1943 μέχρι τον Μάρτιο του 1944. Στις 14 Ιουλίου 1943 μετατέθηκε στην Επισκοπή Κούρσκ και Μπελγορόδου. Τον Φεβρουάριο του 1945 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Από τον Μάιο μέχρι τον Σεπτέμβριο του 1945 διετέλεσε και πάλι τοποτηρητής της Επισκοπής Βορονέζ. Στις 13 Ιανουαρίου 1947 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Μίνσκ και Λευκής Ρωσίας. Από τις 13 Δεκεμβρίου 1949 μέχρι τις 17 Μαρτίου 1950 και από την 1 Φεβρουαρίου 1951 μέχρι το 1955 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Γροδνό. Επίσης από τις 15 Νοεμβρίου 1952 μέχρι τις 21 Απριλίου 1959 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Πίνσκ. Τον Φεβρουάριο του 1955 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 21 Απριλίου 1959 εξελέγη Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας και στις 19 Σεπτεμβρίου 1960 Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας. Εκοιμήθη στις 10 Αυγούστου 1963.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.