Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κυρόβου και Σλομποδά κυρός Ιωάννης. (1912-1966).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Σπυριδώνοβιτς Ιβάνωφ γεννήθηκε στις 6/19 Φεβρουαρίου 1912 στο Πσκωβ. Στις 6 Ιουνίου 1943 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 22 Αυγούστου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Πσκώβου (1943-1944), Βίλνας (1944) και Λένινγκραδ (1948-1962). Το 1954 αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 7 Ιουνίου 1958 εκάρη μοναχός. Στις 16 Νοεμβρίου 1962 εξελέγη Επίσκοπος Κυρόβου και Σλομποδά. Στις 20 Νοεμβρίου 1962 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και στις 22 Νοεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε Επίσκοπος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας Ποιμήν, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Κυπριανό, Κούρσκ και Μπελγορόδου Σεραφείμ και Λούγκας Νίκωνα. Εκοιμήθη στις 17 Νοεμβρίου 1966. Ενταφιάστηκε στην Αγία Πετρούπολη, στο Κοιμητήριο Μπολσεοχτίνσκη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.