Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας κυρός Ποιμήν. (1910-1990).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Μιχαήλοβιτς Ισβέκωφ γεννήθηκε στις 23 Ιουλίου 1910 στο Νογκίνσκ του Νομού Μόσχας. Το 1925 αφού τελείωσε τις Γυμνασιακές του σπουδές εισήλθε στο μοναχικό βίο και εκάρη ρασοφόρος μοναχός λαμβάνοντας το όνομα Πλάτων και στις 4 Οκτωβρίου 1927 μεγαλόσχημος με το όνομα Ποιμήν. Στις 16 Ιουλίου 1930 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Αρχιεπίσκοπο Ζβενιγκορόδου Φίλιππο (Γκουμιλέφσκη) και στις 25 Ιανουαρίου 1931 Πρεσβύτερος από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Μέχρι το 1946 υπηρέτησε στην Επισκοπή Μόσχας, χρονιά κατά την οποία μεταφέρθηκε στην Επισκοπή Οδησσού. Το 1947 προήχθη στο οφίκιο του ηγουμένου και πολύ σύντομα αναλαμβάνει υπηρεσία στην Επισκοπή Ροστόβου ως γραμματέας του επιχωρίου Επισκόπου. Το 1949 με απόφαση του Πατριάρχη Αλεξίου του Α΄ τοποθετήθηκε προϊστάμενος της Πετσέρσκαγια Λαύρας του Πσκώβ. Το Πάσχα του 1950 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Γρηγόριο. Το Ιανουάριο του 1954 τοποθετήθηκε προϊστάμενος της Μονής Αγίας Τριάδος-Αγίου Σεργίου στο Ζαγκόρσκ (Σεργίεφ Ποσάβντ) της Μόσχας. Στις 17 Νοεμβρίου 1957 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μπάλτας, Βικάριος της Επισκοπής Χερσώνος και Οδησσού. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄ συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Χερσώνος και Οδησσού Βόρι, τον Αρχιεπίσκοπο Κισινιώβου και Μολδαβίας Νεκτάριο, τον Επίσκοπο Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου Ιννοκέντιο και τον Επίσκοπο Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Νέστωρα. Στις 26 Δεκεμβρίου 1957 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Δημητρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Την 1 Νοεμβρίου 1959 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Κοστρομά. Επίσης στο διάστημα από το 1959 μέχρι το 1962 διετέλεσε κατά καιρούς τοποτηρητής των Επισκοπών Λουγκάνσκ, Σμολένσκ και Ταμπώβου. Τον Ιούλιο του 1960 διορίστηκε Αρχιγραμματέας του Πατριαρχείου Ρωσίας και στις 23 Νοεμβρίου 1960 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 16 Μαρτίου 1961 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου εγκαταλείποντας τη θέση του Αρχιγραμματέα. Στις 14 Νοεμβρίου 1961 προήχθη σε Μητροπολίτη και εξελέγη Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Λαδόγκας. Στις 9 Οκτωβρίου 1963 εξελέγη Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας. Στις 18 Απριλίου 1970 μετά τον θάνατο του Πατριάρχη Αλεξίου του Α΄ ανέλαβε τοποτηρητής του Πατριαρχικού θρόνου και στις 2 Ιουνίου 1971 εξελέγη Πατριάρχης Μόσχας και πάσης Ρωσίας. Εκοιμήθη στις 3 Μαΐου 1990.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 05 Σεπτεμβρίου 2019.