Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δεβρών και Κιτσέβου κυρός Μεθόδιος. (1914-1976).
(Εκκλησία της Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Ποπόσκη γεννήθηκε στο Πρίλεπ στις 27 Μαρτίου 1914. Σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή Σκοπίων. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Οκτωβρίου 1936 και Πρεσβύτερος τον Ιούλιο του 1937. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Πρίλεπ (Επισκοπή Πρέσπας). Στις 12 Φεβρουαρίου 1966 εκάρη μοναχός. Στις 13 Μαρτίου 1966 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου στο Πρίλεπ τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σκοπίων. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σκοπίων Δοσίθεος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πρέσπας και Μοναστηρίου Κλήμη και Ζλετόβου και Στρωμνίτσης Ναούμ. Στις 18 Ιουλίου 1967 μετά την μονομερή ανακήρυξη του Αυτοκεφάλου της Εκκλησίας των Σκοπίων εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης ΜητροπόλεωςΔεβρών και Κιτσέβου. Εκοιμήθη στις 25 Φεβρουαρίου 1976.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 14 Μαΐου 2022.