Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ριαζάν και Κασιμώβου κυρός Νικόλαος. (1884-1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ματθαίγεβιτς Τσουφαρόφσκη γεννήθηκε στις 13/25 Νοεμβρίου 1884 στο χωριό Τσουφάροβο, της Κομητείας Ροστόβου, του Κυβερνείου Γιαροσλάβου. Στις 14/27 Νοεμβρίου 1910 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Το 1918 προήχθη σε Πρωθιερέα. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Στις 19 Μαΐου 1944 εκάρη μοναχός. Στις 21 Μαΐου 1944 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο τοποτηρητής του Πατριαρχικού θρόνου Μητροπολίτης Λένινγκραδ και Νοβγορόδου Αλέξιος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κιέβου και Γαλικίας Ιωάννη και τον Αρχιεπίσκοπο Σαρατώβου και Στάλινγκραδ Γρηγόριο. Στις 23 Μαΐου 1944 εξελέγη Επίσκοπος Βολυνίας και Λούτσκ και στις 3 Ιανουαρίου 1945 μετωνομάστηκε σε «Βολυνίας και Ροβνό». Στις 3 Ιανουαρίου 1946 εξελέγη Επίσκοπος Ιζέβου και Ουδμουρτίας και στις 30 Οκτωβρίου 1947 Επίσκοπος Αστραχανίου και Στάλινγκραδ. Στις 12 Δεκεμβρίου 1947 εξελέγη Επίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ και στις 19 Οκτωβρίου 1949 Επίσκοπος Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ. Στις 27 Μαρτίου 1951 εξελέγη Επίσκοπος Ριαζάν και Κασιμώβου. Στις 25 Φεβρουαρίου 1959 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Μαΐου 1963 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Εκοιμήθη στις 7 Μαρτίου 1967 στο Γιαροσλάβ. Ενταφιάστηκε στο Ναό της Αγίας Τριάδος στο χωριό Σμολένσκ του Γιαροσλάβ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.