Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τραϊανουπόλεως κύριος Συμεών. (1900-1971).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Ποπαντώνωφ Τσονέφ γεννήθηκε στις 8 Οκτωβρίου 1900 στο χωριό Ίτσμε (σημερινό Στεφάν-Καράτζοβο) του Νομού Γιάμπολ της Βουλγαρίας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1927. Στις 11 Μαΐου 1924 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Ιουλίου 1924 από τον Επίσκοπο Βελίκης Μιχαήλ και Πρεσβύτερος στις 25 Δεκεμβρίου 1931 από τον Μητροπολίτη Δοροστόλου Μιχαήλ. Στις 25 Δεκεμβρίου 1933 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου από το 1947 μέχρι το 1949 και Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου από το 1951 μέχρι το 1955. Στις 27 Δεκεμβρίου 1953 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Τραϊανουπόλεως. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δοροστόλου από την 1 Σεπτεμβρίου 1960 μέχρι τον Μάιο του 1961. Εκοιμήθη στις 24 Μαΐου 1971.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Σεπτεμβρίου 2019.