Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δοροστόλου και Τσερβένου κυρός Μιχαήλ. (1884-1961).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Τοντόρωφ Τσαβντάρωφ γεννήθηκε στο Κάλοφερ στις 6 Απριλίου 1884. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1910. Στις 24 Δεκεμβρίου 1911 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βελίκης Νεόφυτο. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου 1911 και Πρεσβύτερος την 1 Αυγούστου 1912 από τον Μητροπολίτη Βάρνης Συμεών. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Βάρνης. Στις 6 Ιανουαρίου 1915 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Αυγούστου 1923 τοποθετήθηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σόφιας. Στις 28 Απριλίου 1924 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βάρνης. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βάρνης και Πρεσλάβας Συμεών, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Στάρας Ζαγόρας Παύλο και τον Επίσκοπο Λεύκης Βαρλαάμ. Στις 3 Απριλίου 1927 εξελέγη Μητροπολίτης Δοροστόλου και Τσερβένου. Εκοιμήθη στο Ρούσε στις 8 Μαΐου 1961.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.