Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Μετσχέτης και Τιφλίδος κυρός Εφραίμ. (1896-1972).
(Αυτόνομη Εκκλησία της Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γρηγόριος Σιόεβιτς Σινταμονίτζε γεννήθηκε στο χωριό Ντοέση του Νομού Κάσπης της Γεωργίας στις 19 Οκτωβρίου 1896. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Τιφλίδας το 1918 και από το Τμήμα Ιστορίας-Φιλολογίας του Πανεπιστημίου της Τιφλίδας το 1923. Στις 3 Ιανουαρίου 1922 εκάρη μοναχός. Στις 17 Ιανουαρίου 1922 χειροτονήθηκε Διάκονος και τον Μάρτιο του 1925 Πρεσβύτερος. Στις 22 Οκτωβρίου 1925 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 (ή 25) Μαρτίου 1927 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικορτσμίνδης και ανέλαβε και τη διοίκηση της Επισκοπής Σουχούμης και Αβχαζίας λόγω της απουσίας του Μητροπολίτη Χριστοφόρου στην Τιφλίδα όπου ασκούσε καθήκοντα τοποτηρητή του Πατριαρχικού Θρόνου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Σουχούμης και Αβχαζίας Χριστοφόρος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μαργβέτης Βαρλαάμ και Μπόδβης Στέφανο. Στις 17 Οκτωβρίου 1927 εξελέγη Επίσκοπος Αλαβέρδης. Στις 24 Φεβρουαρίου 1928 εξελέγη Επίσκοπος Μπόδβης αλλά στις 2 Οκτωβρίου 1928 παύθηκε και διέμενε στην Τιφλίδα. Στις 24 Οκτωβρίου 1930 εξελέγη Επίσκοπος Ουρμπνίσης. Στις 8 Μαρτίου 1933 παραιτήθηκε. Στις 10 Δεκεμβρίου 1937 συνελήφθη και εξορίστηκε για οκτώ χρόνια στη Σιβηρία. Όταν επέστρεψε από την εξορία τοποθετήθηκε στις 24 Οκτωβρίου 1944 τοποτηρητής της Μητροπόλεως Κουταΐδος Γαενάτης. Στις 12 Ιουλίου 1945 προήχθη σε Μητροπολίτη ως εφησυχάζων. Στις 27 Σεπτεμβρίου 1952 ανέλαβε τοποτηρητής και της Επισκοπής Τσκονδίδης. Στις 8 Σεπτεμβρίου 1953 εξελέγη Μητροπολίτης Βατούμης και τοποτηρητής της Επισκοπής Τσκονδίδης. Στις 20 Φεβρουαρίου 1960 εξελέγη Καθολικός Πατριάρχης Γεωργίας. Εκοιμήθη στην Τιφλίδα στις 8 (ή 7) Απριλίου 1972.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.