Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης
κυρός Χριστοφόρος. (1883-1973).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο Χριστοφόρος Χατζής γεννήθηκε στην Ελευσίνα το 1883. Χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μεγαρίδος στις 6 Ιουνίου 1935 στο Παλαιοημερολογητικό σχίσμα. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δημητριάδος Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες π. Φλωρίνης Χρυσόστομο και Ζακύνθου Χρυσόστομο. Στις 18 Ιουλίου 1935 η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος προέβη στην καθαίρεσή του. Στις 9 Μαρτίου 1953 επανήλθε στους κόλπους της Εκκλησίας της Ελλάδος και του δόθηκε ο τίτλος του τιτουλαρίου Επισκόπου Καρυουπόλεως, Βοηθού Επισκόπου της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Την απόφαση αυτή έλαβε ειδικώς επί τούτο συγκροτηθέν αναθεωρητικό δικαστήριο και έγινε δεκτός χωρίς να χειροτονηθεί εκ νέου. Στις 18 Απριλίου 1956 εξελέγη Μητροπολίτης Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης. Στις 24 Ιανουαρίου 1967 απεχώρησε της ενεργού υπηρεσίας λόγω ορίου ηλικίας. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 11 Ιανουαρίου 1973.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.