Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τριφυλίας και Ολυμπίας κυρός Χρυσόστομος. (1889-1958).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Χρυσόστομος Δημητρίου γεννήθηκε στον Πειραιά το 1889. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε τον Ιούλιο του 1916 από τον Μητροπολίτη Αθηνών Θεόκλητο και Πρεσβύτερος στις 11 Μαρτίου 1917 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στις Επισκοπές Δημητριάδος και Θηβών. Το 1922 διορίστηκε Εφημέριος της Ελληνικής Κοινότητας Μονάχου ενώ ταυτόχρονα παρακολούθησε μαθήματα στη Φιλοσοφική Σχολή του Μονάχου. Μετά την επιστροφή του στην Ελλάδα διορίστηκε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στη θέση αυτή παρέμεινε για δύο χρόνια και στη συνέχεια υπηρέτησε ως Εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Πειραιώς. Στις 15 Ιουνίου 1934 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Ομονοίας Αθηνών Μητροπολίτης Ζακύνθου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δημητριάδος Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες π. Φλωρίνης Χρυσόστομο, Διδυμοτείχου Ιωακείμ, Νιγρίτης Ευγένιο, Άρτης Σπυρίδωνα, Θήρας Άνθιμο, Λευκάδος Δημήτριο και Κεφαλληνίας Γερμανό. Στις 27 Μαΐου 1935 μαζί με τους Μητροπολίτες Δημητριάδος Γερμανό και π. Φλωρίνης Χρυσόστομο προσχώρησε στο Παλαιοημερολογίτικο σχίσμα. Για τον λόγο αυτό καθαιρέθηκε από το Πρωτοβάθμιο Συνοδικό Δικαστήριο στις 14 Ιουνίου 1935. Ωστόσο δήλωσε μετάνοια και αποκαταστάθηκε με απόφαση του Δευτεροβαθμίου Συνοδικού Δικαστηρίου στις 14 Ιουλίου 1935. Στις 7 Νοεμβρίου 1957 εξελέγη Μητροπολίτης Τριφυλίας και Ολυμπίας. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 22 Οκτωβρίου 1958.