Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων κυρός Δωρόθεος. (1891-1974).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Γεωργιάδης γεννήθηκε στο Αρβανιτοχώρι της Χαλκηδόνος το 1891. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1917. Τον Σεπτέμβριο του 1917 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Προύσης Δωρόθεο. Το 1922 διορίστηκε Υπογραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 15 Αυγούστου 1924 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου και τον Οκτώβριο του ίδιου έτους έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 1925 διορίστηκε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 17 Δεκεμβρίου 1927 εξελέγη τιτουλάριος Μητροπολίτης Λαοδικείας. Η χειροτονία του σε Επίσκοπο τελέσθηκε την 1 Ιανουαρίου 1928 στον Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου προεξάρχοντος του Κωνσταντινουπόλεως Βασιλείου του Γ΄. Στις 31 Ιουλίου 1928 προήχθη σε εν ενεργεία Μητροπολίτη με τον ίδιο τίτλο. Στις 12 Μαρτίου 1946 εξελέγη Μητροπολίτης Πριγκηποννήσων. Εκοιμήθη στην Κωνσταντινούπολη στις 21 Μαρτίου 1974. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου Πριγκήπου στις 24 Μαρτίου 1974 προεξάρχοντος του Κωνσταντινουπόλεως Δημητρίου. Ενταφιάστηκε στο Κοινοτικό νεκροταφείο Πριγκήπου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 10 Οκτωβρίου 2018.