Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου κυρός Θεοδόσιος. (1909-1975).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Δημήτριος Μιχαήλοβιτς Πογκόρσκη γεννήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1909 στο Μπρουσίλωβο του Νομού Κιέβου (τώρα Νομού Ζιτόμιρ). Στις 10 Μαρτίου 1942 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος και για δεκαπέντε έτη υπηρέτησε ως Εφημέριος στις πόλεις Κίεβο, Τσερνίγοβο και Λένινγκραδ. Το 1956 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Λένινγκραδ. Τον Αύγουστο του 1957 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κοιμήσεως της Θεοτόκου Οδησσού και στη συνέχεια έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στη συνέχεια τοποθετήθηκε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σαρατώβου. Στις 22 Ιουνίου 1958 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Μεταμορφώσεως του Σωτήρος Μόσχας Επίσκοπος Καλλίνιν και Κάσιν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο και τον Επίσκοπο Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ Σεραφείμ. Στις 22 Μαρτίου 1960 εξελέγη Επίσκοπος Πένζας και Σαράνσκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1964 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Ιουλίου 1968 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιβανόβου και Κίνεσμα. Βρίσκονταν σε συνεχή αντιπαράθεση με τα Εκκλησιαστικά Συμβούλια της Επισκοπής και για τον λόγο αυτό στις 16 Οκτωβρίου 1973 μετατέθηκε στην Επισκοπή Ουφάς και Στερλιταμακίου. Εκοιμήθη στις 3 Μαΐου 1975, την ημέρα του Μεγάλου Σαββάτου. Ενταφιάστηκε στην Ούφα. Στις 24 Αυγούστου 1996 τα οστά του μεταφέρθηκαν στην Πένζα στο προαύλιο του Καθεδρικού Ναού.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 28 Απριλίου 2022.