Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Καζάν και Μαρίισκ κυρός Μιχαήλ. (1897-1976).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Δημήτριεβιτς Βοσκρεσένσκη γεννήθηκε στις 27 Δεκεμβρίου 1897 στο χωριό Νικολάεφκα της Κομητείας Πουτίβλ, του Κυβερνείου Κούρσκ της Ρωσικής Αυτοκρατορίας. Κατάγονταν από ιερατική οικογένεια. Ο πατέρας του, ο παππούς και ο προπάππος του ήταν κληρικοί. Ο πατέρας του μάλιστα ιερέας Δημήτριος τον Απρίλιο του 1918 χειροτονήθηκε με το όνομα Δαμιανός τιτουλάριος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Ζαλέσκι, Βοηθός της Επισκοπής Βλαδίμης και τελείωσε την αρχιερατεία του ως Αρχιεπίσκοπος Κούρσκ. Στις 24 Νοεμβρίου 1946 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο. Στις 21 Νοεμβρίου 1953 εκάρη μοναχός και στις 4 Δεκεμβρίου 1953 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Τσκαλώβου και Μπουζουλούκου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαο, τον Αρχιεπίσκοπο Χερσώνος και Οδησσού Νίκωνα και τον Επίσκοπο Κοστρομά και Γκάλιτς Ιωάννη. Στις 7 Δεκεμβρίου 1957 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ορενβούργου και Μπουζουλούκου". Από τις 15 Αυγούστου 1959 μέχρι το 1960 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Τσελιάμπινσκ. Στις 31 Μαΐου 1960 παραιτήθηκε. Τον Ιούνιο του 1960 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Καζάν και Μαρίισκ και στις 23 Νοεμβρίου 1960 εξελέγη Επίσκοπος Καζάν και Μαρίισκ. Από τον Ιούνιο του 1961 ανέλαβε και τη διοίκηση της Επισκοπής Ιζέβου και Ουδμουρτίας, η οποία συγχωνεύθηκε με την Επισκοπή Καζάν και Μαρίισκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1963 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 7 Οκτωβρίου 1967  εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ουφάς και Στερλιταμακίου, στις 23 Οκτωβρίου όμως του ίδιου έτους αποκαταστάθηκε και πάλι στην Επισκοπή Καζάν και Μαρίισκ. Στις 25 Ιουλίου 1975 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στη Μόσχα στις 21 Οκτωβρίου 1976. Ενταφιάστηκε στο Κοιμητήριο Πιατίνσκογε της Μόσχας.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 17 Οκτωβρίου 2019.