Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ορέλ και Μπριάνσκ κυρός Παλλάδιος. (1896-1976).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Αλεξάνδροβιτς Σερστένικωφ γεννήθηκε στις 5/17 Απριλίου 1896 στο χωριό Μπλοσεροήσκοε της Κομητείας Ουρζούμ, του Κυβερνείου Βιάτκας, της Ρωσικής Αυτοκρατορίας. Στις 21 Νοεμβρίου 1921 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Τσεμποξάρυ Αθανάσιο, Βικάριο της Επισκοπής Καζάν. Στις 18 Ιουνίου 1922 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Καζάν και Σβιάζσκ Κύριλλο. Το ίδιο έτος εκάρη μοναχός. Τον Σεπτέμβριο του 1924 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Καζάν. Στις 14 Δεκεμβρίου 1930 χειροτονήθηκε στο Καζάν τιτουλάριος Επίσκοπος Γελάμπουγκας, Βικάριος της Επισκοπής Καζάν. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Καζάν και Σβιάζσκ Αθανάσιος, συμπαραστατούμενος από τον Επίσκοπο Μπουγκουρουσλάν Ειρηναίο. Στις 24 Αυγούστου 1933 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρζέβου, Βικάριος της Επισκοπής Σμολένσκ και από το 1935 της Επισκοπής Καλλίνιν. Στις 31 Μαρτίου 1936 εξελέγη Επίσκοπος Ολονέτς και Πετροζαβόδσκ. Στις 10 Δεκεμβρίου 1937 τοποθετήθηκε και πάλι τιτουλάριος Επίσκοπος Ρζέβου, Βικάριος της Επισκοπής Καλλίνιν. Στις 29 Οκτωβρίου 1938 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 29 Δεκεμβρίου 1938 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καλλίνιν. Το 1940 συνελήφθη και καταδικάστηκε σε 8 χρόνια καταναγκαστική εργασία. Τυπικά παρέμενε στην Επισκοπή Καλλίνιν μέχρι το 1941. Εσχόλαζε από το 1941 μέχρι τις 29 Οκτωβρίου 1947. Στις 15 Αυγούστου 1947 αφέθηκε ελεύθερος και στις 29 Οκτωβρίου 1947 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σεμιμπαλαντίνσκ και Παυλουπόλεως. Το Σεπτέμβριο του 1948 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Όμσκ και στις 18 Νοεμβρίου 1948 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Όμσκ και Τιούμεν. Στις 21 Φεβρουαρίου 1949 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ιρκούτσκ και Τσιτά. Στις 9 Ιουνίου του ίδιου έτους του ανατέθηκε και η Επισκοπή Χαμπαρόβου. Στις 20 Φεβρουαρίου 1958 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Σαρατώβου. Από τις 12 Σεπτεμβρίου 1959 μέχρι τις 22 Μαρτίου 1960 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Κουϊμπισέβου. Στις 29 Μαΐου 1963 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ. Στις 25 Φεβρουαρίου 1968 προήχθη σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στο Ορέλ στις 23 Απριλίου 1976, Μεγάλη Παρασκευή μετά από μακρά ασθένεια. Η νεκρώσιμη ακολουθία εψάλη την Τρίτη της Διακαινησίμου 27 Απριλίου, προεξάρχοντος του Αρχιεπισκόπου Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικοδήμου. Ενταφιάστηκε στο Ορέλ.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.