Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σουμαδίας κυρός Βαλεριανός. (1908-1976).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Στεφάνοβιτς γεννήθηκε στη Βελίκα Λέσνιτσα στις 15/28 Ιουνίου 1908. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1935. Στις 5 Απριλίου 1938 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Βρντνικ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Απριλίου 1938 από τον Επίσκοπο Συρμίου Σάββα και Πρεσβύτερος την 1 Σεπτεμβρίου 1940 από τον Επίσκοπο Μοραβικίου Αρσένιο. Στις 26 Ιανουαρίου 1941 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βουδίμλιε. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γαβριήλ, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη π. Κισινιώβου και Χοτίνσκ Αναστάσιο και τον Επίσκοπο Τιμοκίου Αιμιλιανό. Στις 20 Μαΐου 1947 εξελέγη Επίσκοπος Σουμαδίας. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ζίτσης από το 1947 μέχρι το 1949. Εκοιμήθη στο Κραγκούγεβατς στις 26 (23) Οκτωβρίου 1976.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 29 Απριλίου 2022.