Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Καλούγας και Μπορώβου κυρός Ερμογένης. (1896-1978).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Στεφάνοβιτς Γκολούμπωφ γεννήθηκε στις 3 Μαΐου 1896 στο Κίεβο. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία της Μόσχας το 1919. Στις 8/21 Ιουνίου 1919 εκάρη μοναχός και στη συνέχεια στις 25 Αυγούστου/7 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 15/28 Αυγούστου 1921 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Τύχωνα. Στις 10/23 Ιουλίου 1922 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Ηγούμενος της Λαύρας των Σπηλαίων του Κιέβου από το 1926 μέχρι το 1931. Την 1 Μαρτίου 1953 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος Τασκένδης και Μέσης Ασίας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαο και τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο. Διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Άλμα Άτα και Καζαχστάν από τον Νοέμβριο του 1955 μέχρι τον Ιούνιο του 1956. Από τις 20 Φεβρουαρίου 1958 μέχρι τις 28 Αυγούστου του ίδιου έτους διετέλεσε για δεύτερη φορά τοποτηρητής της Επισκοπής Άλμα Άτα και Καζαχστάν. Στις 28 Αυγούστου 1958 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 15 Σεπτεμβρίου 1960 αποσύρθηκε από την ενεργό υπηρεσία. Στις 13 Ιουνίου 1962 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Όμσκ και Τιούμεν και στις 29 Μαΐου 1963 Αρχιεπίσκοπος Καλούγας και Μπορώβου. Ο Αρχιεπίσκοπος Ερμογένης εξέφρασε τη διαφωνία του σχετικά με την απόφαση που έλαβε η Αρχιερατική Σύνοδος στις 18 Ιουλίου 1961 αναφορικά με τη διοίκηση της Ρωσικής Εκκλησίας. Υποστήριξε ότι οι προϊστάμενοι των ναών δεν πρέπει να μένουν εξωτερικοί παρατηρητές αλλά να συμμετέχουν στην πνευματική και οικονομική διοίκηση των ενοριών. Εξαιτίας αυτής του της διαφωνίας κηρύχθηκε έκπτωτος στις 25 Νοεμβρίου 1965 και περιορίστηκε στο Μοναστήρι του Ζιρινόβιτση στη Λευκορωσία. Εκοιμήθη στις 7 Απριλίου 1978.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 30 Απριλίου 2022.