Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Καλαβρύτων και Αιγιαλείας κυρός Γεώργιος. (1903-1978).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Γεώργιος Πάτσης γεννήθηκε στον Πειραιά το 1903. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1924. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1936 από τον Επίσκοπο Χριστουπόλεως Ιάκωβο. Υπηρέτησε στη Μέση Εκπαίδευση ως Καθηγητής των Θρησκευτικών. Στις 18 Απριλίου 1943 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σταυρουπόλεως. Στις 20 Ιουνίου 1952 εξελέγη Μητροπολίτης Θήρας και στις 8 Νοεμβρίου 1957 μετατέθηκε στη Μητρόπολη Καλαβρύτων και Αιγιαλείας. Εκοιμήθη στο Αίγιο στις 23 Απριλίου 1978.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.