Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Αθηνών και πάσης Ελλάδος κυρός Ιάκωβος. (1895-1984).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Ιάκωβος Βαβανάτσος γεννήθηκε στο Γαλαξείδι Παρνασίδος το 1895. Στις 11 Ιανουαρίου 1935 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Στις 29 Σεπτεμβρίου 1936 εξελέγη Μητροπολίτης Αττικής και Μεγαρίδος. Στις 12 Ιανουαρίου 1962 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος, παραιτήθηκε όμως στις 25 Ιανουαρίου 1962. Στις 4 Φεβρουαρίου 1963 επανήλθε στον θρόνο της Μητροπόλεως Αττικής και Μεγαρίδος ως Πρόεδρος αυτής. Στις 6 Μαρτίου 1968 κηρύχθηκε έκπτωτος και έκτοτε διέμενε σχολάζων ως πρώην Αθηνών. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 25 Οκτωβρίου 1984.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 30 Μαρτίου 2019.