Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Ζίτσης κυρός Βασίλειος. (1907-1978).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Τυχομίρ Κώστιτς γεννήθηκε στο Βελίκε Γιοβάνοβατς της Επαρχίας Πίροτ στις 27 Νοεμβρίου 1907. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1934. Το 1937 αναγορεύθηκε διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Το 1930 εκάρη μοναχός. Στις 2 Ιουλίου 1934 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 3 Ιουλίου 1934 Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Σερβίας Βαρνάβα. Στις 8 Ιουνίου 1947 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βανιαλούκας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γαβριήλ, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αρσένιο και τον Επίσκοπο Νύσσης Ιωάννη. Στις 20 Μαΐου 1961 εξελέγη Επίσκοπος Ζίτσης. Εκοιμήθη στις 25 Απριλίου 1978.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.