Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Θεσσαλονίκης κυρός Παντελεήμων. (1902-1979).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Παπαγεωργίου γεννήθηκε στο Κρανίδι Ερμιονίδος το 1902. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών και μετέβη το 1928 για ανώτερες σπουδές στις Η.Π.Α. Υπηρέτησε ως Γραμματέας της Αρχιεπισκοπής Αθηνών, Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Καρυστίας, Ιεροκήρυκας Αττικής και πρώτος Διευθυντής του Γραφείου της Αποστολικής Διακονίας στην Αθήνα. Στις 30 Σεπτεμβρίου 1936 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αθηνών τιτουλάριος Επίσκοπος Ταλαντίου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών με έδρα τον Πειραιά. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Χρυσόστομος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αλεξανδρουπόλεως Ιωακείμ, Καρυστίας Παντελεήμονα, Αττικής Ιάκωβο και Νικοπόλεως και Πρεβέζης Ανδρέα. Στις 24 Οκτωβρίου 1941 εξελέγη Μητροπολίτης Εδέσσης και Πέλλης. Μετά το τέλος του Β΄ Παγκοσμίου πολέμου απεστάλη ως Έξαρχος του Οικουμενικού Πατριαρχείου στα Δωδεκάνησα. Στις 27 Μαρτίου 1951 εξελέγη Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης. Το 1962 αναγορεύθηκε επίτιμος διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Στις 28 Φεβρουαρίου 1968 κηρύχθηκε έκπτωτος του θρόνου. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 14 Ιουνίου 1979.