Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Βανάτου κυρός Βησσαρίων. (1910-1979).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ντέγαν Κώστιτς γεννήθηκε στην Τιμισοάρα της Ρουμανίας (στην Αυστροουγγαρία τότε) στις 14 Ιουλίου 1910. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1933. Το 1935 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μπεότσιν. Στις 21 Μαρτίου 1937 (Κυριακή της Ορθοδοξίας) χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Σερβίας Βαρνάβα. Στις 9 Μαρτίου 1941 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Σερβίας Γαβριήλ. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στην Αθήνα. Στις 29 Ιουνίου 1947 χειροτονήθηκε στο Βελιγράδι τιτουλάριος Επίσκοπος Τοπλικίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γαβριήλ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σκοπίων Ιωσήφ και Μαυροβουνίου Αρσένιο. Τον Ιούνιο του 1951 εξελέγη Επίσκοπος Βανάτου. Το 1952 διορίστηκε τοποτηρητής της Επισκοπής Τιμισοάρας. Εκοιμήθη στο Βέρσατς την 1 Δεκεμβρίου 1979.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.