Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Λεοντοπόλεως κυρός Κωνσταντίνος. (1887-1980).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο Κωνσταντίνος Κατσαράκης γεννήθηκε στην Μίλατο της Κρήτης το 1887. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1913, αφού υπέβαλε διατριβή με τίτλο "Ο βίος και η καθόλου δράσις του αγίου Ανδρέου Αρχιεπισκόπου Κρήτης". Διάκονος χειροτονήθηκε στις 14 Σεπτεμβρίου 1914 και Πρεσβύτερος στις 26 Ιανουαρίου 1925. Στις 20 Δεκεμβρίου 1931 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Καρθαγένης και πάσης Μαυριτανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Μελέτιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τριπόλεως Θεοφάνη, Αξώμης Νικόλαο και Ιωαννουπόλεως Ισίδωρο. Στις 27 Νοεμβρίου 1939 εξελέγη Μητροπολίτης Λεοντοπόλεως. Το 1976 παραιτήθηκε της ενεργού υπηρεσίας. Εκοιμήθη στον Πειραιά την 1 Μαρτίου 1980.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.