Κοιμηθέντες Αρχιερείς κατά το 1981

ΕΤΟΣ 1981

Κοιμηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κυρός Αθανάσιος. (+ 15-03-1981).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ηλείας κυρός Αθανάσιος. (+ 15-03-1981).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως κυρός Φρουμέντιος. (+ 18-03-1981).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

    Ο κατά κόσμον Αγαπητός Νάσιος γεννήθηκε στο Κάιρο το 1916. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1934 και Πρεσβύτερος το 1948. Το 1970 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Νικοπόλεως. Την 1 Δεκεμβρίου 1972 εξελέγη Μητροπολίτης Ειρηνουπόλεως (Ανατολικής Αφρικής). Εκοιμήθη στη Ναϊρόμπη της Κένυας στις 18 Μαρτίου 1981.


Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης πρώην Αμερικής και Καναδά κυρός Ειρηναίος. (+ 18-03-1981).
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μπέκις γεννήθηκε στις 2 Οκτωβρίου 1892 στο Μέτζιρεχ του Λιούμπλιν της σημερινής Πολωνίας. Μετά το γάμο του εισήλθε στις τάξεις του κλήρου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε την 1 Αυγούστου 1916 από τον Επίσκοπο Μπέλσκ Σεραφείμ. Υπηρέτησε ως Εφημέριος σε διάφορες ενορίες του Λιούμπλιν, του Κοβέλ και του Σαρνύ. Το 1934 προήχθη σε Πρωθιερέα. Το 1935 εντάχθηκε στον κλήρο της Εκκλησίας της Πολωνίας. Υπηρέτησε στο Πίνσκ και στο Λουνινέτς. Το 1944 κατέφυγε στην Γερμανία και το 1947 μετακόμισε στο Βέλγιο. Το 1952 μετέβη στις Η.Π.Α. Το 1953 εκοιμήθη η σύζυγός του. Στις 28 Μαΐου 1953 εκάρη μοναχός με το όνομα Ειρηναίος. Στις 7 Ιουνίου 1953 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τόκιο. Στις 9 Μαΐου 1957 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 14 Ιουνίου 1960 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βοστώνης και Νέας Αγγλίας. Στις 23 Σεπτεμβρίου 1965 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Νέας Υόρκης και Μητροπολίτης Αμερικής και Καναδά. Επί των ημερών του το 1970 χορηγήθηκε στην Μετροπόλια από το Πατριαρχείο Ρωσίας Αυτοκέφαλο καθεστώς. Στις 25 Οκτωβρίου 1977 παραιτήθηκε λόγω γήρατος. Εκοιμήθη στις 18 Μαρτίου 1981.

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Συρακουσών κυρός Γεώργιος. (+ 23-03-1981).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ κυρός Νικόλαος. (+ 03-06-1981).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ορέστης Νικολάγεβιτς Μπιτσκόφσκη γεννήθηκε στις 26 Δεκεμβρίου 1893 στον Νομό Ζιτόμιρ της Ουκρανίας. Στις 17 Μαΐου 1915 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 25 Μαΐου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Ζιτόμιρ. Το 1922 χήρεψε. Το 1951 μετακόμισε στην Επισκοπή Σβερδλόβου. Το 1957 διορίστηκε προϊστάμενος Εφημέριος του Καθεδρικού Ναού της Επισκοπής Πέρμης ενώ το 1960 επέστρεψε στην Επισκοπή Ζιτόμιρ. Στις 15 Οκτωβρίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Σμολένσκ και Δορογκομπούη αλλά λόγω ασθένειας δεν αποδέχθηκε την εκλογή. Στις 20 Ιουλίου 1971 εκάρη μοναχός και στις 25 Ιουλίου 1971 προήχθη στον βαθμό του Αρχιμανδρίτη. Στις 28 Ιουλίου 1971 χειροτονήθηκε στο Κίεβο Επίσκοπος Κούρσκ και Μπελγορόδου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και Γαλικίας Φιλάρετος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Χερσώνος και Οδησσού Σέργιο, τους Αρχιεπισκόπους Ζιτόμιρ και Όβρουτς Παλλάδιο, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Νικόδημο και τον Επίσκοπο Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Σάββα. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1974 εξελέγη Επίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Στις 9 Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Εκοιμήθη στις 3 Ιουνίου 1981.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μακαριουπόλεως κυρός Νικόλαος. (+ 19-07-1981).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Νικόλαος Γαβρίλωφ Κογιουχάρωφ γεννήθηκε στο Μεγάλο Τύρνοβο στις 17 Απριλίου 1908. Στις 24 Ιουνίου 1928 εκάρ μοναχός. Στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ζνεπόλεως Παΐσιο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1932. Στις 26 Μαρτίου 1933 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 7 Ιανουαρίου 1939 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Διετέλεσε Διευθυντής του Θεολογικού Σεμιναρίου Σόφιας από το 1941 μέχρι το 1944. Στις 3 Ιανουαρίου 1954 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Μακαριουπόλεως. Διετέλεσε Διευθυντής της Θεολογικής Ακαδημίας Σόφιας από το 1954 μέχρι το 1973. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 19 Ιουλίου 1981.

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Γεράσων κυρός Σίμων. (+ 20-09-1981).
(Πατριαρχείο Ιεροσολύμων).

    Ο Σίμων Γκάρφε (Θωμαΐδης) γεννήθηκε στην Ιερουσαλήμ το 1907. Στις 25 Ιουλίου 1960 χειροτονήθηκε Αρχιεπίσκοπος Γεράσων. Εκοιμήθη στην Τιφλίδα της Γεωργίας κατά την διάρκεια επίσημης επίσκεψης αντιπροσωπείας του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων στην Εκκλησία της Γεωργίας στις 20 Σεπτεμβρίου 1981.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου κυρός Ιγνάτιος. (+ 05-10-1981).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Νικολάγεβιτς Ντεμτσένκο γεννήθηκε στις 8 Μαΐου 1905 στο Μπενδέρι (Μολδαβία). Σπούδασε τη Θεολογία στο Ινστιτούτο του Αγίου Σεργίου στο Παρίσι από όπου αποφοίτησε το 1937. Τον Οκτώβριο του 1930 εκάρη μοναχός και χειροτονήθηκε Διάκονος από το Μητροπολίτη-Έξαρχο Δυτικής Ευρώπης Ευλόγιο. Στις 19 Αυγούστου 1933 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Το 1939 μετέβη στη Ρουμανία. Το 1941 εντάχθηκε στο κλίμα του Πατριαρχείου Ρωσίας και υπηρέτησε στην Επισκοπή Κισινιώβου. Στις 15 Φεβρουαρίου 1941 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1946 μέχρι το 1948 υπηρέτησε στη Σιβηρία και από το 1948 μέχρι το 1961 στην Ουκρανία. Στις 3 Σεπτεμβρίου 1961 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόλσκ. Στις 12 Ιανουαρίου 1962 εξελέγη Επίσκοπος Τσερνιγόβου και Νιέζιν και τοποτηρητής της Επισκοπής Σουμύ. Στις 16 Νοεμβρίου 1962 εξελέγη Επίσκοπος Κυροβογκράδ και Νικολαγέβου. Στις 25 Μαΐου 1965 παραιτήθηκε για λόγους υγείας και διέμενε στο Σλαβιάνσκ. Εκοιμήθη στις 5 Οκτωβρίου 1981.


Αναθεώρηση: Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2018.