Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσηλκάνης κυρός Γεώργιος. (1894-1982).
(Αυτόνομη Εκκλησία της Γεωργίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Γκονγκάτζε γεννήθηκε στις 7 Ιουλίου 1894 στο χωριό Τσρντίλι της Κομητείας Σοραπάνης του Κυβερνείου Κουταΐδος. Στις 13 Ιανουαρίου 1974 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Μαγκλίσης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Γεωργίας Δαυΐδ, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τετριτσκαρόης Ζηνόβιο, Σουχούμης και Αβχαζίας Ηλία και Κουταΐδος Γαενάτης Ρωμανό. Στις 4 Ιανουαρίου 1978 προήχθη σε Μητροπολίτη. Το 1980 εξελέγη Μητροπολίτης Τσηλκάνης. Εκοιμήθη στις 22 Ιουνίου 1982.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 04 Μαΐου 2022.