Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος πρώην Τρεμπισώβου κυρός Μεθόδιος. (1921-1982).
(Αυτόνομη Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Κατσούγκα γεννήθηκε στις 28 Μαρτίου 1921 στο χωριό Βίσνυ Όρλικ του Νομού Πρέσοβ της Σλοβακίας. Το 1939 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Ποτσαέβου στην Ουκρανία. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 31 Ιουλίου 1943 και Πρεσβύτερος την 1 Αυγούστου 1943 από τον Επίσκοπο Μελιτοπόλεως και Ταυρικής Σεραφείμ της Αυτονόμου Εκκλησίας της Ουκρανίας (από το 1941 μέχρι το 1944 σε κοινωνία με την Εκκλησία της Ρωσίας). Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Μπάνσκα Μπούστριτσα της Σλοβακίας. Στις 4 Νοεμβρίου 1962 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τρεμπισώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μιχαλόβτσι. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Μιχαλόβτσι Μεθόδιο και Πρέσοβ Δωρόθεο. Στις 3 Δεκεμβρίου 1964 παύθηκε. Το 1965 υπηρέτησε ως Βοηθός Επίσκοπος της υπό το Οικουμενικό Πατριαρχείο Καρπαθορωσικής Επισκοπής Αμερικής. Τον Νοέμβριο του 1965 επέστρεψε στην Τσεχοσλοβακία αλλά δεν του επιτράπηκε να ασκεί ιερατικά καθήκοντα. Οι προσπάθειές του για αποκατάσταση απέτυχαν. Διέμενε στο Κολίν της Κεντρικής Βοημίας στο σπίτι της αδελφής του όπου και εκοιμήθη στις 6 Μαΐου 1982.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.