Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Πράγας και πάσης Τσεχίας και Σλοβακίας κυρός Δωρόθεος. (1913-1999).
(Εκκλησία της Τσεχίας και Σλοβακίας).

Ο Δωρόθεος Φιλίπ γεννήθηκε στις 20 Οκτωβρίου 1913 στο χωριό Νάνκοβο της Επαρχίας Χούστ του Νομού Υπερκαρπαθίας της Ουκρανίας (στην Αυστροουγγαρία τότε). Στις 7 Ιουλίου 1939 εκάρη μοναχός. Στις 7 Απριλίου 1940 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 7 Απριλίου 1941 Πρεσβύτερος. Το 1951 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Μετά τέλος του Β΄ παγκοσμίου πολέμου υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Μουκατσέβου. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Στις 12 Ιουνίου 1955 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Κρεμένετς, Βικάριος της Επισκοπής Λβώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Μακάριο και τον Επίσκοπο Σεργιουπόλεως Βασίλειο (Πατριαρχείο Αντιοχείας). Στις 19 Αυγούστου 1955 εντάχθηκε στην Εκκλησία της Τσεχοσλοβακίας και εξελέγη Επίσκοπος Πρέσοβ. Στις 20 Οκτωβρίου 1963 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 24 Οκτωβρίου 1964 εξελέγη Μητροπολίτης Πράγας και πάσης Τσεχοσλοβακίας. Εκοιμήθη στην Πράγα στις 30 Δεκεμβρίου 1999.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.