Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Καζάν και Μαρίισκ κυρός Σέργιος. (1906-1982).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Αλεξάνδροβιτς Γκολούμπτσωφ γεννήθηκε στις 16/29 Απριλίου 1906 στο Σεργίεβο Ποσάντ του Νομού Μόσχας. Στις 2 Απριλίου 1950 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Αγίας Τριάδος Σεργιέβου Ποσάντ. Στις 7 Απριλίου 1950 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Α΄ και στις 28 Μαΐου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1951. Στις 30 Οκτωβρίου 1955 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Παλαιάς Ρωσίας, Βικάριος της Επισκοπής Λένινγκραδ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Πράγας Ελευθέριο, Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Βαρθολομαίο και τους Επισκόπους Βολυνίας και Ροβνό Παλλάδιο και π. Πρέσοβ Αλέξιο. Στις 22 Νοεμβρίου 1956 η Επισκοπή Νοβγορόδου χωρίστηκε από την Επισκοπή Λένινγκραδ και έγινε ανεξάρτητη. Τοποτηρητής της νέας Επισκοπής ορίστηκε ο Επίσκοπος Παλαιάς Ρωσίας Σέργιος. Στις 23 Αυγούστου 1959 εξελέγη Επίσκοπος Νοβγορόδου και Παλαιάς Ρωσίας. Στις 25 Φεβρουαρίου 1963 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 7 Οκτωβρίου 1967 μετά την κατάργηση της Επισκοπής Νοβγορόδου εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Καζάν και Μαρίισκ. Παραιτήθηκε όμως από την ενεργό υπηρεσία στις 23 Οκτωβρίου του ίδιου έτους. Εκοιμήθη στις 16 Ιουνίου 1982.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 05 Νοεμβρίου 2019.