Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Ζιτόμιρ και Όβρουτς κυρός Παλλάδιος. (1896-1978).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Μιχαήλοβιτς Καμίνσκη γεννήθηκε στις 20 Αυγούστου 1896 στο χωριό Φεντόροφκα του Νομού Χερσώνος της Ουκρανίας. Στις 13 Ιουνίου 1920 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Νικολαγέβου Προκόπιο και στις 20 Ιουνίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Χερσώνος (1920-1930, 1944-1947) και Νικολαγέβου (1930-1944). Στις 20 Μαρτίου 1946 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Οδησσού και Κυροβογκράδ Σέργιο και στις 19 Ιανουαρίου 1947 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 30 Μαρτίου 1947 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Α΄, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Τσκαλώβου και Μπουζουλούκου Μανουήλ και Αστραχανίου και Στάλινγκραδ Φίλιππο. Στις 15 Νοεμβρίου 1952 εξελέγη Επίσκοπος Βολυνίας και Ροβνό. Στις 23 Ιουλίου 1956 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο και εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Λβώβου. Στις 31 Μαΐου 1960 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ορενβούργου και Μπουζουλούκου. Στις 14 Μαΐου 1963 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ριαζάν και Κασιμώβου και στις 5 Φεβρουαρίου 1965 Αρχιεπίσκοπος Βορονέζ και Λίπετσκ. Στις 8 Φεβρουαρίου 1968 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ζιτόμιρ και Όβρουτς. Στις 6 Οκτωβρίου 1977 παραιτήθηκε για λόγους υγείας. Εκοιμήθη στις 6 Ιουνίου 1978.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 30 Απριλίου 2022.