Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Ριμνίκου και Άρτζες κυρός Ιωσήφ. (1896-1984).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Γκάφτον γεννήθηκε στις 5 Δεκεμβρίου 1896 στην περιοχή του Γαλατσίου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1924. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αρχιεπισκοπή Βουκουρεστίου. Στις 19 Δεκεμβρίου 1943 χειροτονήθηκε στο Βουκουρέστι τιτουλάριος Επίσκοπος Σιναΐας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Πλοεστίου Βενιαμίν, Σιλίστρας Γαλακτίωνα και Μπαρλαδεάνου Αθανάσιο. Στις 15 Ιανουαρίου 1944 εξελέγη Επίσκοπος Άρτζες. Στις 5 Φεβρουαρίου 1949 με απόφαση της Ιεράς Συνόδου οι Επισκοπές Άρτζες και Ριμνίκου συνενώθηκαν σε μία Επισκοπή με τον τίτλο Ριμνίκου και Άρτζες. Νέα έδρα της Επισκοπής ορίστηκε η Ριμνικουβίλτσεα στην οποία ενθρονίστηκε ο Επίσκοπος Ιωσήφ στις 27 Μαρτίου 1949. Εκοιμήθη στη Ριμνικουβίλτσεα στις 9 Ιουνίου 1984.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.