Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τιργοβιστίου κύριος Νήφων. (γεν. 1944).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Μιχαΐτα γεννήθηκε στο χωριό Κρετέστι-Βίντρα (Crețești-Vidra) της Κομητείας Γκιουργκίου (στην Κομητεία Ιλφοβεάνου τότε) στις 5 Ιανουαρίου 1944. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βουκουρεστίου του 1964 και από τη Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 1968. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Ισραήλ, τη Γενεύη και την Οτάβα. Στις 8 Μαΐου 1980 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Κέρνικας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Μαΐου 1980 και Πρεσβύτερος στις 15 Μαΐου 1980. Στις 16 Ιουλίου 1980 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1980 μέχρι το 1982 υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Καναδά. Από το 1982 μέχρι το 1985 υπηρέτησε στο Πατριαρχείο Ρουμανίας στο Γραφείο Εξωτερικών Εκκλησιαστικών υποθέσεων. Στις 24 Νοεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πλοεστίου, Βοηθός Επίσκοπος του Πατριάρχου Ρουμανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρουμανίας Ιουστίνος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Τιργοβιστίου Βασίλειο και Ιαλομίτας Ρωμανό. Από το 1985 μέχρι το 1993 διετέλεσε Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου. Στις 11 Ιανουαρίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Σλομπόζιας και Καλαρασίου. Στις 14 Δεκεμβρίου 1999 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τιργοβιστίου. Στις 7 Μαρτίου 2008 με απόφαση της Ιεράς Συνόδου προήχθη σε Μητροπολίτη τιμής ένεκεν. Στις 10 Ιουλίου 2008 πραγματοποιήθηκε στο Ταργκοβίστε η τελετή της προαγωγής από τον Πατριάρχη Ρουμανίας Δανιήλ.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.