Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος κύριος Σπυρίδων. (γεν. 1944).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Παπαγεωργίου γεννήθηκε στο Ουώρεν του Οχάιο στις 24 Σεπτεμβρίου 1944. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της Χάλκης το 1966. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 30 Νοεμβρίου 1968 και Πρεσβύτερος την 1 Φεβρουαρίου 1976 από τον Μητροπολίτη Ρόδου Σπυρίδωνα. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Ρώμη. Στις 24 Νοεμβρίου 1985 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Απαμείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αυστρίας με έδρα την Ρώμη. Στις 5 Νοεμβρίου 1991 εξελέγη Μητροπολίτης της νεοσύστατης Μητροπόλεως Ιταλίας. Στις 30 Ιουλίου 1996 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αμερικής. Στις 19 Αυγούστου 1999 εξελέγη Μητροπολίτης Χαλδίας, Χεροιάνων και Κερασούντος. Στις 4 Σεπτεμβρίου 2000 τέθηκε σε διαθεσιμότητα λόγω μη αποδοχής της εκλογής και έκτοτε παραμένει σχολάζων.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 28 Φεβρουαρίου 2018.