Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Μητροπολίτης πρώην Πάφου κυρός Γεννάδιος. (1893-1986).
(Εκκλησία της Κύπρου).

Ο Γεννάδιος Μαχαιριώτης γεννήθηκε στο Λιθρόδοντα Κύπρου στις 20 ή 22 Σεπτεμβρίου 1893. Στις 20 Δεκεμβρίου 1918 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Πάφου Ιάκωβο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1923. Υπηρέτησε ως Καθηγητής στο Παγκύπριο Γυμνάσιο από το 1924 μέχρι το 1927 και στο Γυμνάσιο Κυρηνείας από το 1927 μέχρι το 1928. Από το 1928 μέχρι το 1931 υπηρέτησε στη Μητρόπολη Κυρηνείας και από το 1931 μέχρι το 1948 στη Μητρόπολη Πάφου. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε τον Σεπτέμβριο του 1932 από τον Μητροπολίτη Πάφου Λεόντιο. Στις 5 Σεπτεμβρίου 1948 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σαλαμίνος. Στις 31 Ιουλίου 1959 εξελέγη Μητροπολίτης Πάφου. Στις 14 Ιουλίου 1973 καθαιρέθηκε από τη Μείζονα και Υπερτελή Σύνοδο, η οποία συνήλθε στην Κύπρο. Αποκαταστάθηκε ως πρώην Πάφου στις 6 Απριλίου 1982. Εκοιμήθη στις 27 Μαρτίου 1986.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 09 Μαΐου 2022.