Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Στάρας Ζαγόρας κύριος Γαλακτίων. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Λιουμπένωφ Ταμπάκωφ γεννήθηκε στο Βετρέν στις 26 Φεβρουαρίου 1949. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 1976. Στις 12 Ιουλίου 1969 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Ιουλίου 1969 και Πρεσβύτερος στις 28 Σεπτεμβρίου 1970. Στις 25 Δεκεμβρίου 1976 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Βράτζης, ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Ρίλας (1982-1985) και ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (1985-1986). Στις 6 Ιουλίου 1986 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βελίκης. Διετέλεσε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βιδινίου (1986-1987), της Μητροπόλεως Βράτζης (1987-1988) και της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας (1988-1992). Το 1992 προσχώρησε στην σχισματική ομάδα του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος και στις 22 Ιουλίου 1992 καθαιρέθηκε. Στις 12 Δεκεμβρίου 1995 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας και αποκαταστάθηκε στην θέση του Επισκόπου Βελίκης. Στις 5 Μαρτίου 2000 εξελέγη Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας. Το 2015 υπέστη σοβαρό εγκεφαλικό επεισόδιο. Στις 28 Σεπτεμβρίου 2016 παύθηκε για λόγους υγείας.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.