Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης πρώην Νευροκοπίου κυρός Ποιμήν. (1906-1999).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ντεγιάν Νεντέλτσεφ Ενέφ γεννήθηκε στην κωμόπολη Τσιρπάν του Νομού Στάρας Ζαγόρας στις 22 Ιουνίου 1906. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Φιλιππουπόλεως το 1926 και από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1930. Την 1 Ιουλίου 1933 εκάρη μοναχός και στις 2 Ιουλίου 1933 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Δοροστόλου Μιχαήλ. Στις 8 Ιανουαρίου 1934 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Στάρας Ζαγόρας Παύλο. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Στάρας Ζαγόρας από το 1934 μέχρι το 1937. Από το 1937 μέχρι το 1938 υπηρλετησε ως Γραμματέας της Ιεράς Μονής Ρίλας. Στις 14 Ιανουαρίου 1938 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Από το 1938 μέχρι το 1947 υπηρλετησε ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου. Στις 21 Δεκεμβρίου 1947 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Στις 3 Αυγούστου 1952 εξελέγη Μητροπολίτης Νευροκοπίου. Το 1992 τέθηκε επικεφαλής σχισματικής ομάδος στο Πατριαρχείο Βουλγαρίας. Στις 22 Ιουλίου 1992 καθαιρέθηκε. Στις 4 Ιουλίου 1996 αυτοανακηρύχθηκε Πατριάρχης Βουλγαρίας. Την 1 Οκτωβρίου 1998 συγκλήθηκε μείζων Σύνοδος στη Σόφια υπό την Προεδρία του Οικουμενικού Πατριάρχου Βαρθολομαίου, η οποία τον αποκατέστησε ως πρώην Νευροκοπίου. Εκοιμήθη στη Σόφια στις 10 Απριλίου 1999.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 24 Μαΐου 2022.