Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Άρτης κυρός Ιγνάτιος. (1911-1988).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Ιγνάτιος Τσίγκρης γεννήθηκε στις 13 Φεβρουαρίου 1911 στα Μέγαρα. Σπούδασε τη Θεολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Ιουνίου 1934 από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος στις 19 Απριλίου 1942 από τον Μητροπολίτη Αττικής Ιάκωβο. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Αττικής και Μεγαρίδος και ως στρατιωτικός ιερέας. Στις 25 Σεπτεμβρίου 1958 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Άρτης. Εκοιμήθη στην Αθήνα στις 8 Απριλίου 1988.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.