Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νικαίας κυρός Γεώργιος. (1916-1990).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Γεώργιος Παυλίδης γεννήθηκε στη Βέρροια στις 24 Ιουνίου 1916. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών το 1939. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1946 από τον Επίσκοπο Πατάρων Μελέτιο και Πρεσβύτερος το 1948 από τον Μητροπολίτη Φθιώτιδος Αμβρόσιο. Υπηρέτησε ως στρατιωτικός ιερέας (1948-1950), Ιεροκήρυκας στις Μητροπόλεις Φθιώτιδος (1950-1954) και Δράμας (1954-1958) και Διευθυντής Κηρύγματος στην Αποστολική Διακονία και παράλληλα συντάκτης του εβδομαδιαίου φυλλαδίου "Φωνή Κυρίου" (1958-1960). Το 1960 ανέλαβε τη Διεύθυνση του Γραφείου Θρησκευτικής Διαφωτίσεως της Εκκλησίας της Κύπρου. Στις 21 Μαΐου 1961 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τριμυθούντος, Χωρεπίσκοπος του Αρχιεπισκόπου Κύπρου. Στις 23 Ιουνίου 1967 εξελέγη Μητροπολίτης Νικαίας. Εκοιμήθη στις 9 Αυγούστου 1990.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 22 Νοεμβρίου 2017.