Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρίγας και Λατβίας κυρός Λεωνίδας. (1913-1990).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λέων Λβώβιτς Πολιάκωφ γεννήθηκε στις 19 Φεβρουαρίου 1913 στην Αγία Πετρούπολη. Το 1939 αποφοίτησε από το Ιατρικό Ινστιτούτο του Πανεπιστημίου του Λένινγκραδ και στη συνέχεια εργάστηκε ως ιατρός. Στις 13 Νοεμβρίου 1949 χειροτονήθηκε Διάκονος και στις 20 Νοεμβρίου του ίδιου έτους Πρεσβύτερος από τον Μητροπολίτη Λένινγκραδ Γρηγόριο. Υπηρέτησε σε διάφορους Ναούς στην Επισκοπή Λένινγκραδ. Το 1952 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ. Την 1 Σεπτεμβρίου 1952 εκάρη μοναχός. Στις 18 Ιουλίου 1957 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Ιουνίου 1959 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κούρσκ και Μπελγορόδου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κρουτίτσης και Κολόμνας Νικόλαος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Βίλνας και Λιθουανίας Ρωμανό και τον Επίσκοπο Δημητρώβου Ποιμένα. Στις 9 Απριλίου 1962 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Μοζάισκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας και τοποτηρητής της Επισκοπής Κούρσκ και Μπελγορόδου. Στις 29 Απριλίου του 1962 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στη θέση του τοποτηρητή της Επισκοπής Κούρσκ παρέμεινε μέχρι τις 13 Ιουλίου 1962. Στις 5 Αυγούστου 1963 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου. Στις 20 Μαΐου 1964 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Πέρμης και Σολικάμσκ. Στις 7 Ιουλίου 1966 ανέλαβε τοποτηρητής της Επισκοπής Σβερδλόβου και Κουργάν. Στις 8 Οκτωβρίου του ίδιου έτους εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ρίγας και Λατβίας και απαλλάχθηκε από τα καθήκοντα του τοποτηρητή της Επισκοπής Σβερδλόβου και Κουργάν. Στις 7 Σεπτεμβρίου 1979 σε Μητροπολίτη. Εκοιμήθη στη Ρίγα στις 8 Σεπτεμβρίου 1990.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.