Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κάτω Δουνάβεως κύριος Κασσιανός. (γεν. 1955).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Κράκιουν γεννήθηκε στο Λοπατάρι της Κομητείας Μπουζαίου στις 18 Μαρτίου 1955. Σπούδασε την Θεολογία στην Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Στρασβούργο της Γαλλίας. Στις 20 Δεκεμβρίου 1980 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Κιολάνου (Ciolanu) κοντά στο Μπουζαίου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 1980 και Πρεσβύτερος στις 10 Νοεμβρίου 1985 από τον Μητροπολίτη Τρανσυλβανίας Αντώνιο. Το 1987 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 18 Φεβρουαρίου 1990 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Γαλατσίου τιτουλάριος Επίσκοπος Γαλατσίου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κάτω Δουνάβεως. Στις 12 Ιουλίου 1994 εξελέγη Επίσκοπος Κάτω Δουνάβεως. Στις 18 Ιουνίου 2009 η Επισκοπή Κάτω Δουνάβεως προήχθη σε Αρχιεπισκοπή και ο Επίσκοπος Κασσιανός σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 07 Μαρτίου 2021.