Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Σκανδιναβίας κύριος Δοσίθεος. (γεν. 1949).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Ντέσποτ Μότικα γεννήθηκε στο Ζαγκόνι της Μπιγέλινας στην Βοσνία στις 14 Οκτωβρίου 1949. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 1981. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Ρέγκενσμπουργκ της Γερμανίας και στη Βέρνη της Ελβετίας. Το 1970 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Όζρεν (στην Επισκοπή Σβορνικίου). Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Νοεμβρίου 1970 από τον Επίσκοπος Σβορνικίου και Τούζλας Λογγίνο. Το 1970 χειροτονήθηκε και Πρεσβύτερος. Από το 1985 μέχρι το 1988 υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Αργεντινή και από το 1988 μέχρι το 1990 στον Καναδά. Στις 22 Μαΐου 1990 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μαρκίας. Την 1 Δεκεμβρίου 1990 εξελέγη Επίσκοπος Βρετανίας και Σκανδιναβίας. Στις 18 Μαΐου 2024 μετά την ίδρυση της Επισκοπής Βρετανίας και Ιρλανδίας ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Σκανδιναβίας".

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 22 Μαΐου 2024.